Україна: новий податок та цинізм системи.

Read More

«Соціальна справедливість», якою пояснюють підвищення податкового тягаря та його необхідності, є міфологізованою ідеєю бюрократів. Бо вони забирають 50%, незалежно від Ваших статків, при цьому, надаючи низькоякісні послуги, паралельно жаліючись, що Ви мало платите.

Для прикладу, соціалістична партія “Слуга Народу”, намагається впровадити новий податок на YouTube, Google і т.д., а точніше, сплату ними ПДВ:

https://minfin.com.ua/ua/2020/05/04/44715867/

Примітивність такої ідеї полягає в тому, що це ПДВ буде платити не корпорація, а громадяни, які купують рекламу через ці сервіси. Простими словами, бізнес заплатить на 20% більше за рекламу, а споживачі отримають подорожчання товарів.

Скільки ж взагалі ми платимо? Я вже наводив посилання на сайт http://cost.ua/calculator/, але перерахую ці податки знову:

20% ПДВ, 22% ЄСВ (оплачує роботодавець з вашої заробітньої плати), 19.5% ПДФО, акцизи та інфляція (податок, який створює НБУ під час фінансування бюджету).

Бізнесу в цьому плані дещо “легше”, зокрема, корпоративний податок 18%, але, якщо додати ПДВ та проблеми з його відшкодуванням, регуляцію, податки на робочу силу, то він отримує вельми “чудову” картину.

Держава збирає податок на кожному етапі, коли Ви витрачаєте свої гроші. Умовно заплативши в супермаркеті ПДВ, сам супермаркет заплатить зі свого прибутку податок на прибуток і т.д. Фактично, будь-яка послуга та товар оподатковуються на кожному етапі свого створення. Це безпрецедентна влада в історії фіскальної системи – держава за останні 3000 років ніколи не збирала так багато, як зараз.

З усім тим, попри такий тягар, знаходяться економісти, які починають розказувати про масштаб тіньової економіки. Мовляв, у нас всі ухиляються від сплати податків, хоча їх логіка конфліктує з реальністю. Як ухилитись, коли працюючи офіційно Ваш податок 50-55%? Навіть коли Ви ФОП на 3 групі, то все одно сплачуєте 5% ЄП, і 20% залишите в магазині.

Також така “дивна” пробюрократична теоретична база не звертає увагу на просту істину, яку висказав ще Давід Рікардо сотні років тому:

«Нет налогов, которые не тормозили бы накопление, поскольку нет ни одного налога, который не мешал бы производству. Налоги имеют тот же эффект, что и неплодородная почва, плохой климат, отсутствие ловкости или активности, плохое распределение рабочих мест. Любой налог, даже взимающийся с народных масс, в конечном счете перекладывается на предпринимателя, снижение его прибыли и возможности развития производства» [1].

Заради кого платяться такі податки? Напевно заради того, щоб потім державний банк Ощадбанк видавав кредити ТЦ Гулівер під 1% до 2025 року (подія була до скандалу з ТЦ):

Джерело:

1. Рикардо Д. Начала политической экономии и налогового обложения. С 130

Поділитись: